Příběhy kolem nás...
Naše práce po 10 letech…
Čas rychle letí, a tak mě jednou napadlo, podívat se, jak vypadá naše práce po deseti letech. Zašel jsem na Blažejské náměstí, v bývalé budově biblické školy. Tenkrát jsme z gruntu opalovali stará okna a dveře a dělali úplně nové nátěry. Na doporučení odborníka jsme použili německou barvu Osmo na bázi přírodních olejů. Po těchto zkušenostech už děláme okna jen touto osvědčenou barvou. I po 10 letech jsou okna stále dobrá, což u běžných barev dnes není možné. Není barva jako barva.
Renovace nátěru srubu
Když jsme začali srub natírat, byli jsme už třetí malíři v pořadí, první nátěr vydržel dva roky a poněvadž srub byl ještě v záruce, naběhla firma k opravě. Po následujících pěti letech bylo potřeba degradovaný stará nátěr znovu obrousit a znovu natřít. Prostě práce z gruntu. Na naše doporučení zvolili barvu Osmo, čehož už nikdy nelitovali. My v roce 2022 jsme přišli dodělat, co ještě chybělo od začátku. Nově zrenovovat okna a dveře a natřít kritická místa vystavena povětrnostním podmínkách. Dnes už je srub v dobré kondici a tak měl vlastně vypadat úplně od začátku. Majitelé si mohli ušetřit spoustu starostí.
Renovace oken a eurooken
K novému domu patří nová okna a kdo chce mít přírodní vzhled, nechá si udělat eurookna, jenže… Dřevo je dřevo, ale s barvou to není žádná sranda, za pět let nám majitelé volají, co mají s novými eurookny dělat, že se jim začínají loupat jako cibule. A jsme zase u zvoleném druhu barvy a pracovního postupu. Musíme nátěr sundat a začít od úplného začátku, tentokrát už s dobrou barvou.
Okna po obroušení a nachystány k nátěru (viz obrázek).
Malování interiéru
Je radost vidět, jak se proměňuje starý byt, jak mu dáváme nový vzhled. Nejprve se musí všechno nachystat, oblepit, zakrýt a teprve pak začne dílo opravy. Někdy je potřeba použít penetraci, zaizolovat skvrny, zadělat díry, upravit omítku a teprve pak se můžeme vrhnout na malování. Po skončení prací, byt odstrojíme, sbalíme věci a je čisto! Byt je vymalován do krásných nových barevných odstínů.
Další příběhy
...povedené i nepovedené...
Při rekonstrukci se zednická parta nabídla, že nakonec své dobře udělané omítky i vymalují. Majitelé nebyli proti, protože zednickou práci odvedli dobře, jenže s malováním to nebylo také tak… Malovali jednou, pak podruhé, poté potřetí a ani na počtvrté to nebylo ono. A k tomu ještě taková obrovská spotřeba barev. Nakonec jsme přišli my a konečně dotáhli dílo (napopáté) do konce.
Člověk se raduje z nového bydlení. Po čase se mu ale bílá barva ohledí a chtěl by pokoje něčím oživit. A tak třeba po roce zatouží mít stěny v královském rubínu s kombinací se smetanovou barvou, jenže… V bytě, který koupil za několik miliónů se právě nejvíce šetřilo na kvalitě barvy. Stavební dělníci používají tu nejlevnější, málo disperzní a aby urychlili proces používají hustou barvu. Výsledkem je, že tento druh barvy už na sobě nesnese kvalitnější nátěru a musí se buď škrabat, penetrovat nebo zvolit jiný postup. A to jsme teprve na začátku bydlení…
!!! Aspoň koupelny a toalety by mohly být udělány v omyvatelné barvě!!!
Barvy 2v1 nebo 3v1 nemusí být špatné., ušetří mnohou práci, tohle si říkalo i vedení nějakého podniku, a tak vrátní dostali za úkol a to v noci, když měli čas, že budou natírat regály z šedé barvy na bílou. Každou noc uskutečnili jeden postup, ale ani po pěti nocích nebyli regály hotovy. Tímto způsobem by potřebovali alespoň dalších deset nocí k dokončení. Vedení podniku už z toho bylo na větvi, a tehdy nás zavolali. Přišli jsme, viděli jsme, zasmáli jsme se a vytáhli jsme bílý základní nátěr na kov. Regály jsme natřeli jednou základem a na druhý den už jenom vrchní nátěr a bylo hotovo.
I když jsme paní přemlouvali, aby tu studnu nenatírala, nakonec jsme se nechali překecat, že betonových vrch studny natřeme na šedo. Barvy na beton existují, ale pro jistotu jsme se zeptali na prodejně, která je vhodná na místo, kde zespod vzlíná voda. Posléze jsme barvu jsme koupili a podle zvoleného postupu natřeli. Neuběhli ani dva roky a dotyčná paní nám volal, aby jsme si šli svoji práci seškrábnout, protože již neměla pěkný vzhled a loupala se.
Lákavá reklama na novou lepší barvu s novou recepturou, může způsobit, že zatoužíme si nový produkt koupit. Snad proto aby se nám s ní lépe dělalo, zvlášt když ji cenově zvýhodní. Zdálo by se, že všechno by mělo jít jak po másle, ale nemusí to tak být vždycky. Nová receptura spočívala v tom, že se barva o nějaké procento ochudila o důležitou složku, která byla dražší a nahradila se jinou horší. Výsledkem bylo nejen to, že se nám s ní špatně pracovalo, ale k tomu ještě špatně kryla. My jsme málem plakali, ale akcionáři se mohli radovat z většího zisku. Toť jedna z našich zkušeností.
To máme z vyprávění jednoho malíře. Zákazník požadoval nátěr starých dveří. Když byla práce dokončena a barva byla suchá, stala se tahle věc. Ani malíř ani zákazník neměli potuchy, že předtím byly dveře ošetřeny nanotechnologií. Při manipulaci se kousek barvy odloupl a pak už to šlo ráz na ráz. Celý nový nátěr se sundal, jako když strháváte starou tapetu ze stěny. Lehce a rychle!!!