Nano technologie

Nano technologie

Nanotechnologie odborně řečeno jde o potahování ultratenkým oxidem křemičitým, čili v podstatě velice úzkou vrstvou skla. Surovinou je v tomto případě křemičitý písek zpracovaný do podoby nanočástic, k nimž se do směsi pro sprejování přidává už jen voda nebo etanol - podle povrchu, na který se zrovna tekuté sklo nanáší. Tekuté sklo se na místě aplikace drží pomocí fyzikálních sil fungujících v nanosvětě.

Sprej s tekutým sklem vytváří vodotěsnou vrstvu o síle zhruba 100 nanometrů. V těchto rozměrech je sklo velmi ohebné a snadno propouští vzduch. Zároveň je lze snadno omýt vodou nebo otřít vlhkým hadříkem. Tekuté sklo má trvanlivé antibakteriální účinky.

  • Nanovrstva je průhledná, netoxická vrstva, která chrání povrch. Lze ji dokonce nastříkat i na živé rostliny. Nanotechnologie se připravuje k frontálnímu útoku na naši každodenní realitu.
  • Existuje několik názvu pro tento nový druh ochrany materiálů jako je např. nano sprej, tekuté sklo, nano impregnace…, nicméně vlastnosti zůstávají stejné – vytvářet vodotěsnou vrstvu o síle zhruba 100 nanometrů.
  • Nanomolekuly formují nanovrstvu díky samoorganizujícím se nepřilnavým elementům do „neviditelné“ bariéry podobné sklu. Na ošetřeném povrchu pak zůstanou pouze tyto molekuly, zatím co nosič - voda (na savé povrchy) nebo ethanol (na nesavé povrchy) zcela vyprchají.
  • V těchto rozměrech je nanovrstva prodyšná, a má trvanlivé antibakteriální účinky. Mikroby ji nemají rádi, protože se na ní obtížněji množí. Kromě toho nanopovrchy odpuzují špínu a vlhkost a zdatně odolávají teplu, ultrafialovému záření nebo silným kyselinám přesahující PH14.
  • Nanotechnologií využijí především výrobci oblečení a obuvi, protože poskytuje dobrou ochranu proti znečištění a poškození. Dále tato technologie najde uplatnění v široké sféře stavebnictví, výrobků ze dřeva vč. podlah, oken a mnoho dalších.
  • Např. pomoci nanospreje Nanoville Kámen uděláte ze svého domu zcela prudyšný ale zároveň absolutně nesavou budovu, kde několikanásobně zvýšite jeho ochlazování a hlavně životnost omítky nebo nátěru. Obdobně výhodná je impregnace na cihly a její spáry.
  • To samé platí o nanoimpregnaci dřevěných domů, srubů či chatek. Pnutí mezi vnější mokrou stranou a suchou vnitřní je vidět skoro pořád na nových prasklinách.